2000-TALETS STORA POPSENSATION NATASHA BEDINGFIELD TILL GRÖNA LUND
Den världsberömda brittiska sångerskan och låtskrivaren Natasha Bedingfield gör sig redo att inta Gröna Lund den 22 maj.
Den världsberömda brittiska sångerskan och låtskrivaren Natasha Bedingfield gör sig redo att inta Gröna Lund den 22 maj.
Håll i er, Sverige! Den norska superduon Marcus & Martinus, som tog hem segern i Melodifestivalen 2024 med den oemotståndliga låten Unforgettable, kliver åter igen, ut på Gröna Lunds Stora Scen den 23 maj kl. 20.00.
Det legendariska Flogging Molly, med den karismatiska sångare Dave King i spetsen, återvänder till Gröna Lund! Det blir femte gången som det keltiska punkikonerna spelar på tivolit, när de intar Stora Scen den 30 juni kl. 20.00.
Den norska superduon Soppgirobygget (SGB) har gjort en explosiv karriär de senaste åren. Duon har toppat listorna med megahits som “Afterski”, “Domen” och “Kjøpe Hele Sverige” och har nått över 200 miljoner streams. Till det har de turnerat flitigt runt om i Norden med mer än 300 konserter bakom sig. Den 6 juni välkomnar vi Sopgirobygget till Gröna Lund för första gången.
Den 28 november går starten för Tyrols julbord, där vi dukar upp läckra delikatesser från de norrländska vidderna. Enligt traditionen återfinns alltid klassiska rätter som björnköttbullar, souvasbakad lax och åkerbärsglass, men varje år tar våra kockar även fram nya spännande maträtter. Bland nyheterna i år hittar man bland annat cognac-, päron- och svartpepparsill, fiskpaté på regnbåge och rökt r
I söndags stängde årets upplaga av Halloween på Gröna Lund med ett nytt rekord. 146 715 gäster besökte parken, vilket är fler än någonsin tidigare och nästan 46 000 fler besökare än föregående år. Drygt 216 000 personer har vågat sig in i våra skräckhus, över 950 000 personer har åkt i våra attraktioner, 267 shower har genomförts och över 23 000 koppar kaffe och varm choklad har serverats.
Idag kan vi avslöja att det kommer en ny attraktion till Gröna Lund 2025. I april får Gröna Lunds besökare uppleva tyngdlöshet, känna pirret i magen och adrenalinet pumpa i nästa års attraktionsnyhet - supergungan ”Pumpen” - som garanterat kommer sätta din värld i gungning!
De är vita, fluffiga och älskar att lata sig och ha kul. Vi har inte fått ta del av deras upptåg sedan 1990, men snart får vi äntligen bekanta oss med de här knasiga och nyfikna figurerna igen! Våren 2025 flyttar nämligen Gnuttarna in på Gröna Lund där de kommer roa besökarna med skoj, bus, sång och dans – något som blir Gröna Lunds största satsning på nya karaktärer någonsin.
Den första bokningen är nu gjord till Gröna Lunds konsertsommar 2025. Vi är idag stolta över att kunna presentera den fantastiska sångaren och låtskrivaren bakom bland annat de ikoniska låtarna ”Ironic”, ”You Oughta Know” och ”Hand in My Pocket”. Den 15 juni kl. 20.00 välkomnar vi Alanis Morissette ut på Gröna Lunds Stora Scen för första gången!
Sedan världspremiären 2016 har Mamma Mia! The Party lockat närmare 600 000 gäster och slagit rekord i flest antal spelade föreställningar i Sverige. Idag avslöjar vi att det populära partyt förlängs med nya föreställningar våren 2025 och välkomnar samtidigt Shirley Clamp som kommer gästspela för Sussie Eriksson i rollen som kökschefen ”Maggan” under januari till mars.
Den 11 oktober öppnar årets upplaga av Halloween på Gröna Lund,18 dagar av Halloweenväsen, attraktioner, skräckparader och skräckhus - och en och annan katt! Bland årets nyheter hittar man två nya skräckhus ”Zombiesta” och ”I En Mördares Huvud”. De yngre besökarna bjuds på en helt ny Pelle Svanslösföreställning, halloweentematiserade barnattraktioner och pumpor i mängder!
Efter en vädermässigt ostadig vår och försommar fanns ett uppdämt besöksbehov bland Gröna Lunds gäster. Med starka veckor i så väl juli som augusti och september kunde tivolit stänga grindarna med drygt 1 022 000 besökare, 300 000 fler än föregående år. Konserterna gästades av över 250 000 besökare och omsättningen ökade och landade på ca 507 miljoner kronor.